tel: 501 429 979 Treningi przez Skype dla osób z całego Świata! trener@321start.pl
FacebookFacebook

Dieta – jak schudnąć?

Czyli co powinieneś/aś wiedzieć o diecie!

W moim poprzednim tekście o tym jak schudnąć i insulinie przedstawiłem Ci dosyć kontrowersyjną tezę, że aby się odchudzić, nie musisz wcale stosować żadnej rygorystycznej diety odchudzającej. W tym tekście, chciałbym Ci przedstawić podstawowe informacje dotyczące tego co to ta dieta w ogóle jest.

Z poniższego tekstu dowiesz się między innymi:

– że każdy z nas jest na diecie

– jak sprawdzić na jakiej diecie jesteś

– że dieta nie musi być odchudzająca

– jakie są niektóre rodzaje diet

– jaki jest największy problem z dietami odchudzającymi

– że nawet jedząc zbyt dużo możesz jeść za mało

– jaka dieta jest właściwa dla Ciebie, by schudnąć?

Trening Online w Domu

Każdy z nas jest na diecie

Tak, dobrze widzisz. Jesteś na diecie. Nawet jeśli nie zastanawiasz się nad tym co spożywasz, to i tak masz swoją dietę. Każdy człowiek ma swoją dietę. Ponieważ określenie „dieta” oznacza po prostu sposób odżywania. Czy Twoja dieta jest dobra czy zła, to już inna sprawa. Są ludzie, którzy po prostu jedzą i tyle. Kiedy ktoś im wspomina o diecie machają tylko ręką mówiąc, że to nie dla nich. Dieta? Skądże znowu, żadna dieta! Ale oni mają swoją dietę, tylko nie są jej świadomi. Pamiętaj: czy chcesz czy nie, masz swoją dietę.

Sprawdź na jakiej diecie jesteś

Skoro i tak jesteś na diecie, może warto zastanowić się, jaka ta dieta jest? Jak sprawdzić na jakiej diecie jesteś? To bardzo proste. Weź kartkę, długopis i zacznij zapisywać na tej kartce wszystko co spożywasz. Wiem, że Ci się nie chce. Wiem, że to trudne. Ale zacznij to robić, bo dopóki nie wiesz na jakiej jesteś diecie, błądzisz po omacku, jesteś niczym dziecko we mgle. Nie odpowiesz na pytanie jak schudnąć, dopóki jesteś ślepcem. Dostrzegasz jakieś zarysy, ale nie widzisz dokładnie ani drogi, która jest za tobą, ani gdzie masz iść.

Po tygodniu zapisywania tego co jesz, będziesz wiedzieć na jakiej diecie jesteś.

Dieta wcale nie musi i często nie powinna być odchudzająca

Kolejną konsekwencją mylnego pojmowania diety jest powszechne przekonanie, że skoro ktoś jest na diecie, to znaczy, że się odchudza. Skoro jednak już wiesz, że każdy jest na diecie, to rozumiesz, że diety mogą być bardzo różne.

Mogą być diety, które Cię odchudzą; mogą być diety, które podtrzymają Twoją obecną wagę i mogą być też diety, które zwiększą Twoją wagę. I każda z tych diet może być dobra, wszystko zależy od Twojego celu. Dieta to nie tylko odpowiedź na pytanie: jak schudnąć?

Jeśli Twój obecny poziom tkanki tłuszczowej znajduje się w optymalnym zakresie (zauważyłem, że dla każdego ten optymalny zakres jest trochę inny), to nie potrzebujesz stosować diety odchudzającej, powinieneś/aś zadbać wtedy raczej o to, by Twoja dieta dostarczała Ci odpowiedniej ilości składników odżywczych.  Z drugiej strony, jeśli chcesz zwiększyć swoją masę mięśniową, musisz stosować dietę, która zwiększy Twoją wagę. Nie chcesz chyba być osobą typu skinny fat, która ma prawidłową wagę, ale za dużo tłuszczu?

Pamiętaj, że waga wcale nie musi być skorelowana z otyłością – mięśnie ważą więcej od tłuszczu!

Diety niezwiązane z wagą ciała

Konkretny rodzaj diety, nie musi mieć wcale nic wspólnego z Twoją wagą. Mamy w Polsce i na świecie rosnącą grupę osób, które po prostu wyłączają ze swojej diety konkretne produkty, wcale nie zastanawiają się jak schudnąć. Mamy więc wegetarian, którzy z różnych powodów (np. zdrowotnych lub moralnych) nie jedzą mięsa ani ryb. Mamy wegan, którzy nie jedzą także niczego, co od zwierzęcia pochodzi (jaj, mleka). Mamy jeszcze pesowegetarian, witarian i osoby na diecie paleo. Muzułmanie nie jedzą wieprzowiny z powodów religijnych. Z tych samych powodów Żydzi nie jedzą tego, co nie jest koszerne. Są też osoby na diecie bezglutenowej. Można by tak wymieniać. Oczywiście wiele osób decyduje się na przejście, na którąś z omawianych diet po to, by schudnąć. Wszystkie diety mają swoje zalety i swoje wady – zresztą napisano na ten temat setki książek. Każda z tych diet może być dla Ciebie odpowiedzią na pytanie jak schudnąć!

Problem z dietami odchudzającymi

Diety odchudzające mają jeden podstawowy problem: wraz z ograniczeniem spożywanej liczby kalorii, najczęściej dochodzi także do ograniczenia ilości przyswajanych składników odżywczych, takich jak witaminy, sole mineralne (jak wapń, magnez, żelazo itd.) czy białka. Długie pozostawanie na diecie odchudzającej może prowadzić do wyjałowienia organizmu. Mięśnie robią się słabe, kości kruche, cera jak u zombie. Oczywiście, także dietę odchudzającą można dobrze poprowadzić, ale często jest to trudne. Jak schudnąć w takim razie? Mądrze!

Nawet jedząc zbyt dużo, możesz jeść za mało!

Problem dotyczący wyjałowienia organizmu ze składników odżywczych może dotyczyć także osób z nadwagą, które ani myślą o odchudzaniu, nie myślą jak schudnąć! Jak to możliwe? Osoby z nadwagą, często spożywają żywność, która jest bogata w kalorie, ale uboga w składniki odżywcze (tak jest ze wszystkimi słodyczami, często z pieczywem, przetworzonym mięsem, sosami, koncentratami, napojami). Doprowadza to do tego, że organizm takich osób odczuwa ciągle potrzebę uzupełnienia tych składników odżywczych. Osoba taka jest wciąż głodna, nie dlatego, że brakuje jej kalorii, ale dlatego, że organizm domaga się składników odżywczych – których niestety wciąż nie dostaje.

Dlatego mam dla Ciebie jedną radę: zamiast zastanawiać się czy jesz za dużo, czy za mało, zastanów się lepiej nad jakością pożywienia, które jesz. Bo to może być główna przyczyna Twojego tycia lub braków sukcesów w odchudzaniu. To jest główny powód dla którego Twoja obecna dieta nie pozwala Ci schudnąć!

Jaka dieta jest właściwa dla Ciebie by schudnąć?

Diet jest wiele, dlatego pamiętaj o jednym: Twoja dieta powinna Cię cieszyć. Twoja dieta powinna być po pierwsze zdrowa, a po drugie pozwolić Ci schudnąć i utrzymać wagę. Jeśli dana dieta powoduje, że się męczysz, że masz napady głodu, że czujesz się źle i słabo – zmień ją. Są setki diet, na pewno znajdziesz dietę, która będzie dla Ciebie dobra i będzie Twoją odpowiedzią na pytanie jak schudnąć. Pamiętaj też, że praktycznie każda dieta, oprócz diet drastycznie obcinających kalorie, może być zdrowa. Dieta wegańska, dobrze poprowadzona może być bardzo zdrowa. Dieta oparta na białku i tłuszczach też może być dobra, nie słuchaj opinii osób, które mówią że tłuszcze są złe – nie znają się. Nawet te tzw. złe tłuszcze są potrzebne, jako prekursory testosteronu, podstawowego hormonu budującego mięśnie! Jeśli masz problem ze swoją dietą, najpierw zastanów się co to za problem, a jeśli okaże się, że nie możesz go rozwiązać – zmień dietę!

Zakończenie

Tematyka diety jest bardzo szeroka. Tutaj zaledwie zarysowałem temat diety i tego jak schudnąć, z którego tylko małej  części można się doktoryzować, czy nawet uzyskać habilitację. Mam jednak nadzieję, że informacje te, pomogą Ci na w miarę przejrzyste nawigowanie po ogromie informacji dietetycznych, które zalewają prasę, książki  i Internet. I jeszcze raz powtórzę: zapisuj to co jesz! 3…2…1… Start!

Podsumowanie:

– zapisuj to co jesz!

– zastanów się jakie są Twoje cele i dobierz do nich dietę

– dbaj o jakość spożywanego jedzenia

– dieta powinna być dostosowana do Twoich preferencji

– jak schudnąć? Mądrze!

Trening Online w Domu


Autorem tekstu jest Arek Rymanowski – z wykształcenia prawnik, z zamiłowania trener personalny, nauczyciel sztuk walki i samoobrony oraz trener biegania. Swoje zajęcia prowadzi w KRAKOWIE, a także online PRZEZ SKYPE w całej Polsce i na świecie. Nie prowadzi tradycyjnych treningów na siłowni, dlatego jego hasłem przewodnim jest Trenuj INACZEJ!


 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł podziel się nim ze swoimi znajomymi na Facebooku

Lajkując lub udostępniając artykuł swoim przyjaciołom, dasz im coś wartościowego i wyrazisz uznanie dla mojej pracy

Może Cię zainteresować:

Spalaj tłuszcz 3 razy szybciej bez treningu!

Kolejne 3 proste sposoby na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej W poprzednim artykule: http://321start.pl/3-sposoby-na-szybsze-spalanie-tkanki-tluszczowej/ przedstawiłem Ci 3 proste zasady, które mogą pomóc Ci w  spalaniu tkanki tłuszczowej. Zapraszam Cię na kolejne 3...

3 sposoby na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej

3 proste sposoby na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej Dieta, ćwiczenia. To podstawy zdrowego odchudzania. Co jeszcze można zrobić, by przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej? Dzisiaj opiszę dla Ciebie 3 wskazówki trenera Johna Schaefera, które mogą okazać się dla...

Jak schudnąć? Woda i przyswajanie

Woda i nawadnianie czyli 4 sposoby na lepsze przyswajanie wody! W związku z tym, że mamy teraz BARDZO wakacyjną pogodę i wysokie temperatury, odpowiednie nawadnianie organizmu, czy to w trakcie treningu czy poza nim, jest kwestią kluczową dla Twojego zdrowia. Jak...

FacebookFacebook