tel: 501 429 979 Treningi przez Skype dla osób z całego Świata! trener@321start.pl
FacebookFacebook

3 proste sposoby na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej

Dieta, ćwiczenia. To podstawy zdrowego odchudzania. Co jeszcze można zrobić, by przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej? Dzisiaj opiszę dla Ciebie 3 wskazówki trenera Johna Schaefera, które mogą okazać się dla Ciebie pomocne w procesie spalania tkanki tłuszczowej.

Pamiętaj, każdy z nas jest inny. Wskazówek na szybsze spalanie tłuszczu jest wiele, jako trener personalny wiem, że aż za dużo. Nie musisz stosować ich wszystkich. Ważne jest to, byś znalazł/a te, które sprawdzają się właśnie dla Ciebie!

W poniższym tekście m. in.:

– poznasz 3 proste zasady pomagające w spalaniu tkanki tłuszczowej

– co zrobić w ciągu pierwszych 20 minut od pobudki

– co zrobić w ciągu pierwszych 30 minut od pobudki

– jaka ludzka aktywność pochłania najwięcej kalorii

– dowiesz się co to są termogeniki

– dlaczego kawa/herbata są dobre na spalanie tkanki tłuszczowej?

– kiedy zacząć zmianę?

Uwaga! Piszę te słowa 2 lata po napisaniu tego artykułu. W tym czasie zmieniłem swoje poglądy na wiele spraw. Artykuł, który obecnie czytasz jest w zgodzie z powszechnie przyjętymi teoriami na temat spalania tkanki tłuszczowej, ale wedle mojego obecnego stanu wiedzy i doświadczenia trenerskiego, nie zgadzam się z niektórymi przyjętymi tutaj założeniami. Swoje uwagi zamieszczę poniżej czerwonym kolorem.

Spalanie tkanki tłuszczowej zgodnie z zasadą 20/20

 Żeby spalać tkankę tłuszczową pilnuj nawodnienia!

Zasada 20/20 oznacza 20 uncji wody w ciągu pierwszych 20 minut od przebudzenia. 20 uncji To około pół litra wody.

Dlaczego aż tyle i po co? Czy wypijanie takich ilości wody pomoże Ci w spalaniu tkanki tłuszczowej?

Kiedy śpimy, nasz metabolizm jest obniżony. Większość ludzi wstaje z łóżka i powoli rozkręca się tak, że metabolizm wraca do normy dopiero gdzieś w okolicach południa. A wyższy metabolizm równa się większa liczba palonych kalorii (plus nasze ożywienie, energia, zapał do pracy itd. ).

Podczas snu nasz organizm głoduje i odwadnia się.

Anglicy zresztą uwzględnili ten fakt wygłodzenia w trakcie snu w swoim codziennym słownictwie, choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Jak to? Śniadanie to po angielsku breakfast. A teraz rozdzielmy to słowo: break = przerwanie, zatrzymanie, oraz fast = głodówka! Czyli śniadanie, to po prostu przerwanie nocnego wygłodzenia!

Pierwszą rzeczą jaką możemy zrobić, dla naszego organizmu po przebudzeniu, jest nawodnienie się. Wypicie pół litra wody po wstaniu z łóżka może nie być dla Ciebie łatwe, możesz nie czuć wtedy pragnienia. Większość osób nie wypija aż tyle wody. Wiele nie pije wcale. Ale jesteś w stanie do tego przywyknąć. Pozwoli to na przyśpieszenie Twojego metabolizmu aż o 25%! Do tego będziesz czuł/a, że masz o wiele więcej energii i sił, by sprostać wyzwaniom kolejnego dnia i przy okazji pobudzisz spalanie tkanki tłuszczowej!

Jak to się dzieje, że zwykłe picie wody może pozwolić Ci na spalanie tkanki tłuszczowej szybciej, aż o jedną czwartą? To brzmi zbyt dobrze: pić wodę i spalać tkankę tłuszczową…

Twoje Ciało składa się w większości z wody. Woda to źródło życia na naszej planecie. To co jesz jest ważne, tak samo jak Twoja aktywność fizyczna. Ale pozostawanie odpowiednio nawodnionym w ciągu dnia jest najprostszym i najważniejszym elementem całej tej układanki. Woda jest przewodnikiem, dzięki któremu mogą zachodzić podstawowe reakcje w naszym organizmie, w tym spalanie tłuszczu.

Kiedy Twoje ciało jest odwodnione, nie pracuje ono na swoich maksymalnych, optymalnych obrotach. Nie wykorzystujesz tak efektywnie wdychanego tlenu, nie spalasz tkanki tłuszczowej tak efektywnie, Twój poziom energii idzie w dół (być może często boli Cię głowa?), Twój nastrój się pogarsza, Twoje libido jest niezbyt duże. Odwodnienie wpływa na pracę Twoich mięśni, na ruchomość Twoich stawów. Tak naprawdę, niedobór wody w organizmie wpływa na wszystko.

(O tym, jakie są najlepsze sposoby na nawodnienie organizmu napisałem w innym tekście na moim blogu).

John Schaefer zaleca wypijanie aż galonu wody dziennie. To jest aż 3,7 litra! Prawie cztery litry wody, to niesamowicie dużo. Osobiście nie sądzę, żeby wypijanie tak dużej ilości wody było potrzebne. Pod warunkiem, że Twoja dieta obfituje w warzywa i owoce, które pomogą Ci w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia. Jeśli jednak Twoja dieta nie zawiera tak dużo pokarmu obfitującego w wodę, wtedy wskazówka Schaefera pokazuje Ci, ile wody należy wypijać, by nadrobić te braki. i  pobudzić spalanie tkanki tłuszczowej!

Nadal zdecydowanie zgadzam się z powyżej opisaną zasadą 20/20. Nawodnienie organizmu od samego rana jest niezwykle ważne. Teraz jedynie polecam dodawanie do pitej wody szczypty soli himalajskiej – robi to niesamowitą różnicę, jeśli chodzi o nawodnienie. Więcej wody zostaje w ciele (ale się nie puchnie).

Spalanie tkanki tłuszczowej zgodnie z zasadą 30/30

Kolejnym sposobem na tkankę tłuszczową jest jedzenie dinozaurów... białka znaczy

Zasada 30/30 oznacza spożycie 30 gramów białka w ciągu pierwszych 30 minut od pobudki. Oczywiście, ilość ta nie będzie zawsze taka sama. Osoby, które są drobne, mogą poprzestać na 20g, podczas gdy ktoś większych rozmiarów, może rozważyć większe ilości białka. Czy to pomoże Ci w spalaniu tkanki tłuszczowej? I to jeszcze jak!

20 do 30 gramów białka po przebudzeniu, przyśpieszy Twój metabolizm. Da też Twojemu układowi pokarmowemu coś do trawienia. Tutaj przypominam, że Twój organizm zużywa więcej kalorii na trawienie posiłków, niż na jakąkolwiek inną aktywność w ciągu dnia! Białka i tłuszcze wymagają większej liczby kalorii by je strawić, niż węglowodany. Porządne śniadanie wybudzi Twój metabolizm ze snu i pozwoli efektywniej spalać tkankę tłuszczową!

Podobnie jak odpowiednie nawodnienie, zwyczaj ten przyśpieszy Twój metabolizm, podniesie Twój poziom energii, będziesz się czuł/a lepiej.

Faktem jest również, że im lepsze zjesz śniadanie, obfitujące w dużą ilość białka, tym mniejszy głód będziesz odczuwał/a później w trakcie dnia. Badań, które to potwierdzają jest niezliczona ilość.

Co trzeba jeść, żeby spożyć tyle białka? Możesz jeść kurczaki, możesz jeść jajka. Ile jajek, trzeba zjeść by spożyć zalecane 20 do 30 gramów białka? Od 4 do 5 jajek, w zależności od ich wielkości. Jeśli jest to dla Ciebie za dużo, już 3 jajka Ci wystarczą, żeby podnieść Twój metabolizm i pomóc spalać tkankę tłuszczową.

4, 5 jajek to jest bardzo dobre pożywienie. Nie jest wysokokaloryczne, a wieści o złym cholesterolu i tym, że można sobie pozwolić na 1 jajko tygodniowo, można już od dawna między bajki włożyć (tłuszcz jest potrzebny do produkcji testosteronu, podstawowego hormonu odpowiedzialnego za rozwój mięśni u kobiet i mężczyzn, a większe mięśnie równa się większe spalanie tkanki tłuszczowej!).

Oczywiście kurczak, czy jajka to tylko przykład. Możesz też zjadać jogurty naturalne czy greckie, które maja spore ilości białka i mało cukru, dla niektórych sprawdzają się koktajle proteinowe (białkowe), które można zrobić domowym sposobem i często są bardzo smaczne. Dużo białka zawierają również orzechy. Wegetarianie i weganie mają trochę utrudnione zadanie, ale wierzę, że będąc na tej diecie, wiecie co jest dla Was najlepszym źródłem dobrego białka.

Tłuszcz w naszym pożywieniu nie jest najczęściej żadnym problemem (mówię o tłuszczu występującym naturalnie w pożywieniu, a nie o frytkach zanurzanych w oleju). To nadmiar węgli robi nam krzywdę.

Obecnie zdecydowanie nie zgadzam się z zasadą 30/30!!! Wprawdzie popieram – pierwszy posiłek w ciągu dnia (i wszystkie inne) powinien opierać się na tłuszczu i białkach (w tej kolejności), ale jedzenie go rano? Nie… Ja jadam moje śniadania, a raczej przerywam post codziennie około godziny 13-14. Jedzenie rano jest złe. Wiele osób nie czuje rano głodu, a jeśli czuje, to najczęściej jest to spowodowane przyzwyczajeniem, lub bardzo późną kolacją opartą na węglach… Dlaczego unikać porannego śniadania? Kiedy śpisz, przechodzisz w stan tak zwanej ketozy, czyli pozyskiwania energii z tkanki tłuszczowej (we krwi krążą Ci ciała ketonowe). Dosłownie palisz wtedy swój tłuszczyk. Chyba warto utrzymać ten stan jak najdłużej, prawda? Pierwszy posiłek przerywa ketozę (chyba, że zjesz sam tłuszcz), więc jedz go jak najpóźniej!

Aha, co do zużywania energii na trawienie posiłków – brednie. Zawsze zużyjesz proporcjonalnie tyle energii, ile potrzeba, żeby strawić pożywienie, więc tłuszczu od tego nie spalisz, wręcz przeciwnie.

To co, teraz pora na spalanie tkanki tłuszczowej zgodnie z zasadą 40/40? Nie 🙂

Ostatnim prostym sposobem, który dzisiaj opiszę są:

Spalanie tkanki tłuszczowej a Termogeniki

Kawa jest jednym z łatwiej dostępnych termogeników pomagających w walce z tłuszczem.

Picie kawy lub herbaty. Większość ludzi pije kawę lub herbatę. Są one naturalnymi termogenikami.

Co to są termogeniki? To substancje, które przyśpieszają Twój metabolizm i pomagają w spalaniu tkanki tłuszczowej. Termogeniki dosłownie rozgrzewają Twoje ciało od wewnątrz.

Do tego herbata czy kawa zawierają całą masę antyoksydantów (przeciwutleniaczy), co jest również dobre dla Twojego zdrowia.

W erze kawiarni takich jak Starbucks kawa otrzymała ostatnio dużo czarnego PR’u. Ludzie tam chodzą i zamawiają te straszne kawy zawierające tonę cukru, mnóstwo śmietanki, karmel, mleczną czekoladę i nie wiadomo co jeszcze. Kiedy mówię tutaj o kawie, chodzi o kawę bez dodatków. Bez cukru (ja dopuszczam odrobinę mleka :).  Jeśli nie jesteś w stanie pić gorzkiej kawy, możesz dodać jej aromatu jakąś przyprawą (jak cynamon) lub którymś z naturalnych słodzików, jak stewia.

Czy można pić zbyt dużo kawy? Jeśli pijesz kawę z mlekiem, zastanów się jak wiele dodatkowych kalorii przyjmujesz w tej postaci. Jeśli jest to czarna kawa, górną granicą jest moment, w którym zaczynasz się trząść i czujesz zdenerwowanie bez ważnego powodu.

Jeśli nie pijesz kawy lub nie potrafisz jej pić, bez tych wszystkich niezdrowych dodatków, pij herbatę. Smak niesłodzonej herbaty (lub słodzonej stewią) jest o wiele przystępniejszy dla większości ludzi. A działanie termogeniczne herbaty nie ustępuje kawie.

Mówi się, że kawa czy herbata odwadniają organizm. Nie jest to do końca prawda. Organizm przyzwyczaja się do ich picia i nawadnia się nimi. Jednak nie tak bardzo jak wodą. Można przyjąć, że jedna szklanka kawy równa się pół szklanki wody.

Innymi powszechnie dostępnymi termogenikami są przyprawy: papryka, imbir i pieprz. Jednak, by zadziałały one tak jak kawa czy herbata i pomogły Ci spalać tkankę tłuszczową, powinny być spożywane w o wiele większych niż normalnie ilościach. Może to prowadzić do skutków ubocznych w postaci dolegliwości gastrycznych, wysypek, a nawet problemów z krążeniem! Dlatego uważam, że lepiej poprzestać na kawie i herbacie (choć jak się przesadzi z kawą, też różnie to bywa…). Oczywiście od normalnego przyprawiania potraw krzywda nam się nie stanie (chyba, że ktoś jest uczulony, ale to już inna sprawa).

Twój nowy poranny rytuał

Jeśli masz zamiar skorzystać ze wszystkich zawartych tutaj rad na spalanie tkanki tłuszczowej, Twój poranek powinien wyglądać w następujący sposób: wstajesz z łóżka i zaczynasz spokojne wypijanie około pół litra wody (+25% do metabolizmu). W międzyczasie przygotowujesz sobie wysokobiałkowe śniadanie (+25% do metabolizmu). Już jakiś czas po śniadaniu, być może w pracy, wypijasz czarną kawę lub herbatę (+10% do metabolizmu). Tylko tymi prostymi czynnościami, bez treningu, będziesz spalać kalorie o ponad 50% szybciej niż do tej pory. W drugiej części artykułu opiszę kolejne sposoby, które pomogą Ci spalać tkankę tłuszczową jeszcze szybciej!

Zakończenie: 321start!

Przeczytałeś/aś ten artykuł, myślisz sobie – fajnie, zastosuję te metody od przyszłego wtorku albo od nowego miesiąca, albo na nowy rok. NIE! Nie odkładaj tych zmian na później. To są proste zalecenia. Zacznij stosować je już teraz, zaraz. Zastanów się, czy Twoje ciało jest teraz odpowiednio nawodnione? Jaką kawę/herbatę pijesz? Zjadłeś/aś dzisiaj pożywne, wysokobiałkowe śniadanie? Uruchom procesy spalanie tkanki tłuszczowej! Zacznij już teraz, bo inaczej zapomnisz o tym tekście lub stracisz motywację. Odchudzanie to proces, który składa się z wielu elementów, a te nakładając się na siebie, potęgują swoje działanie. Jeśli zaczniesz teraz, w przyszły poniedziałek Twoje ciało będzie już w lepszym stanie niż dziś! Zacznij 3…2..1.Start!

Jak widzicie – poglądy się zmieniają, tym razem macie możliwość zaobserwowania takiej zmiany w praktyce. Nie będę udawał, że zawsze wiedziałem lepiej. Przyznaję się do błędów przeszłości, Wy ich nie popełniajcie! 

Podsumowanie:

– wypijaj pół litra wody w ciągu 20 minut od przebudzenia

– zjadaj 30 gramów białka w 30 minut od pobudki

– pij czarną kawę lub herbatę

– te 3 powyższe zasady pomogą Ci w spalaniu tkanki tłuszczowej!

– zacznij teraz!

Podczas pisania tekstu opierałem się na:

Body do Over Weights vs. Cardio for Optimum Fat Loss | Episode 3, Released Apr 17, 2014 by John Shaefer & Matt Theriault

portal.abczdrowie.pl/termogeniki

PS: Nie zapominaj o treningach!


Autorem tekstu jest Arek Rymanowski – z wykształcenia prawnik, z zamiłowania trener personalny, nauczyciel sztuk walki i samoobrony oraz trener biegania. Swoje zajęcia prowadzi w KRAKOWIE, a także online PRZEZ SKYPE w całej Polsce i na świecie. Nie prowadzi tradycyjnych treningów na siłowni, dlatego jego hasłem przewodnim jest Trenuj INACZEJ!


 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł podziel się nim ze swoimi znajomymi na Facebooku

Lajkując lub udostępniając artykuł swoim przyjaciołom, dasz im coś wartościowego i wyrazisz uznanie dla mojej pracy

Może Cię zainteresować:

3 Mity o odchudzaniu, które nie pozwalają Ci schudnąć!

3 Mity o odchudzaniu, które nie pozwalają Ci schudnąć! Mity o odchudzaniu są powszechne. Istnieje wiele przekonań, często przyjmowanych za prawdę i nie kwestionowanych, które mogą sprawiać, że nie potrafisz stracić tkanki tłuszczowej. Mimo wielu prób i starań nie masz...

Spalaj tłuszcz 3 razy szybciej bez treningu!

Kolejne 3 proste sposoby na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej W poprzednim artykule: http://321start.pl/3-sposoby-na-szybsze-spalanie-tkanki-tluszczowej/ przedstawiłem Ci 3 proste zasady, które mogą pomóc Ci w  spalaniu tkanki tłuszczowej. Zapraszam Cię na kolejne 3...

Ciężary czy kardio? Jak najlepiej wykorzystać czas, by schudnąć?

Jak najlepiej schudnąć? Cieżary czy kardio? Jaki trening na spalanie tkanki tłuszczowej? Masz mało czasu i nie wiesz jak wykorzystać go najefektywniej by schudnąć? Odpowiedź znajdziesz poniżej! Jaki trening na spalanie tkanki tłuszczowej jest najlepszy? Jak najlepiej...

FacebookFacebook