tel: 501 429 979 Treningi przez Skype dla osób z całego Świata! trener@321start.pl
FacebookFacebook

Wsparcie Twojego otoczenia przy odchudzaniu/uprawianiu sportu

Dzisiaj poruszę temat wsparcia. Będę pisać czym jest wsparcie w odchudzaniu. Wsparcie w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Wsparcie w uprawianiu sportu. Wsparcie Twoich bliskich, rodziny, przyjaciół i znajomych, a także wsparcie ze strony zupełnie (prawie) obcych osób z grup facebookowych. Od razu przepraszam za nieco przydługi wstęp, jeśli Cię znudzi, przejdź proszę od razu do tytułu: Rozmowa i zrozumienie motywów (komunikacja) gdzie proponuję rozwiązania.

Dowiesz się między innymi:

– czy potrzebujesz wsparcia?

– co zrobić, gdy Twoi bliscy nie rozumieją Twojej diety/sportu? Jak uzyskać od nich wsparcie?

– jak nie sabotować się wzajemnie w związku?

– Ty jesteś na paleo, a ona jest wege? Czy możliwe jest wtedy wzajemne wsparcie?

– jak ważna jest szczera rozmowa dla wsparcia

– że warto wyjawiać swoje motywy

– kiedy jesteśmy dla innych „racjonalni”

– jak włączyć swojego partnera/kę do swoich treningów?

– że zmiany przebiegają powoli

– jakimi ludźmi się otaczać by uzyskać wsparcie?

– facebookowe grupy wsparcia?

 

Czy potrzebujesz wsparcia?

Piszę o wsparciu, ale czy wsparcie jest Ci potrzebne? Po co Ci pomoc innych osób? Przecież poradzisz sobie sam/a…

Można poradzić sobie bez wsparcia i akceptacji otoczenia. Można osiągnąć swoje cele, sam/a przeciw wszystkim. Wymaga to jednak niesamowitej woli, samozaparcia i ciężkiej pracy.

Człowiek jest gatunkiem stadnym. Tak jesteśmy skonstruowani, że szukamy pomocy, wsparcia i akceptacji u innych ludzi. Treningi i dieta są trudne same w sobie. Czasem bardzo trudne. Brak wsparcia i akceptacji tylko pogłębia te trudności. Z drugiej strony pomoc bliskich lub nawet obcych osób, może być dla Ciebie nieoceniona w momentach kryzysu.

Gdy się wyróżniasz

Na początku zaznaczam: wiem, że Twoja sytuacja jest wyjątkowa. Każdy z nas ma trochę inne relacje ze swoimi partnerami, rodziną, otoczeniem. Jednak i ja, i Ty zmagamy się często z podobnymi problemami, i możemy zastosować kilka zasad, które mogą nam pomóc.

Możliwe sytuacje braku wsparcia (generalizuję):

Jesteś na zdrowej diecie: dbasz o to, co jesz i ile tego zjadasz. Jak często Twoja rodzina, Twoi bliscy uważają, że „wydziwiasz”? Mówią, że oni zawsze jedli wszystko co było dostępne, nie wybrzydzali i dobrze im to służyło?

Jesteś sportowcem: (no tutaj napiszę o swoich doświadczeniach) uwielbiam ćwiczyć, ale moi rodzice nigdy nie potrafili tego zrozumieć. Kiedy odwiedzam moją rodzinę i idę na trening, uważają to za marnowanie czasu. Mówią, że lepiej bym podłogi w domu pomył, albo narąbał drewna do pieca (to akurat czasem robię, traktując jako trening :), że nic, tylko bym ćwiczył, a jest tyle rzeczy do zrobienia, że mi to dobrze, bo mam czas na trening. Gdzie tu wsparcie?

Jesteś wege: Ile to razy słyszałeś/aś osoby, które mówią, że na diecie wegetariańskiej, czy wegańskiej nie da się zdrowo żyć. Ile to razy Twoi bliscy przekonywali Cię do jedzenia mięsa? Nawet jeśli przywołasz przykład Scotta Jurka, utytułowanego ultramaratończyka, który jest właśnie weganinem, to kręcą tylko głową i mówią, że długo tak nie pociągnie (ma już 41 lat i jest w bardzo dobrej formie). A co z Frankiem Medrano, który też jest weganinem i zaprzecza tezie, jakoby do budowy dobrych jakościowo mięśni potrzebne było mięso? To też ich nie przekonuje…

Jesteś paleo: w drugą stronę, jeśli Twoja dieta opiera się na białku i tłuszczach. Ile to razy Twoi bliscy, czy znajomi wiedzą lepiej, przekonują Cię, że taka tłusta dieta to proszenie się o nieszczęście? Że na pewno przytyjesz i będziesz mieć problemy z sercem? Nabawisz się miażdżycy i masy innych chorób? Mówią, że na takiej diecie nie da się uprawiać sportu?

Odróżniasz się w czymkolwiek: niestety tak już jest z nami ludźmi, że jeśli wyróżniamy się z ogółu albo tylko różnimy w poglądach, nasi bliscy często chcą nas przekonać, że robimy źle, że mamy brać z nich przykład i porzucić nasz punkt widzenia. Ludzie nie lubią zmiany. Nie lubią zmieniać siebie i nie lubią, gdy osoby z ich otoczenia się zmieniają. Czy wsparcie ze strony tych osób jest możliwe?

„Zjedz jeszcze jedno ciasteczko, to Twoje ulubione”

Zdarza Ci się, że zmęczony/a wracasz do domu, przed Tobą zaplanowany, ciężki trening, a tam bliska, czekająca na Ciebie osoba pyta Cię: gdzie chcesz wyjść dziś wieczorem? Masz ochotę się napić? Chcesz napić się wina? Zamówimy coś? Chodźmy na pizzę. A Ty przecież lubisz napić się wina. Lubisz zjeść dobrą pizzę. Więc, tak naprawdę, nie trzeba Cię za mocno przekonywać, byś zgodził/a się na którąś z tych propozycji. Rezygnujesz z treningu lub zdrowego odżywania.

Nawet jeśli masz silną wolę i potrafisz odmówić tego typu „niezdrowym” propozycjom (przynajmniej w 90% przypadków), to czy nie lepiej by było, gdybyś nie musiał/a walczyć z takimi pokusami? Te pokusy wydają się niewinne. W końcu co złego w tym, że bliska Ci osoba chce wyskoczyć z Tobą na miasto i zjeść kebab?

A może właśnie odwiedzasz swoich rodziców (będąc na diecie), Twoja mama przygotowała pyszne ciasto/obiad/Twoje-ulubione-niezdrowe-danie i mówi Ci: ach, poczęstuj się. Zjedz kawałek. Przecież nic Ci się nie stanie. To twoje ulubione! Możesz zjeść jeszcze trochę…

Być może Twój partner/Twoja partnerka jest na zupełnie innej diecie niż Ty? Może ty jesteś na diecie paleo („uwielbiam mięso!”) a Twoja druga połowa na diecie wegetariańskiej („uwielbiam kabaczki!” ;)? Jak pogodzić tego typu sytuacje? Jak macie wzajemnie się wspierać i motywować się do przestrzegania swojej diety, skoro tak bardzo się one różnią? Jak jeść wspólne obiady?

Co można zrobić, by w Twoim domu, w Twoim otoczeniu panowała atmosfera wsparcia i zrozumienia. Wzajemnej motywacji, a nie podkopywania czyichś postanowień? Jak sprawić, by partnerzy nie sabotowali się nawzajem? By wsparcie było po obu stronach?

Ludzie wokół Ciebie mogą mieć zupełnie inne zapatrywania, zupełnie inny światopogląd (bo przecież zdrowy tryb życia to rodzaj światopoglądu) niż Ty.

Co możemy zrobić by uzyskać wsparcie od tych osób? Co innego nasza rodzina i bliscy, a co innego znajomi, czy koledzy z pracy. Najpierw o rodzinie i bliskich.

Wsparcie a rozmowa i zrozumienie motywów (komunikacja)

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą trzeba zrobić by uzyskać wsparcie to rozmowa. Trzeba porozmawiać z bliskimi nam osobami, które często nie rozumieją dlaczego jesteśmy na takiej diecie, a nie innej.

Bo często bywa tak, że my mamy swoje zdanie, nasi bliscy mają swoje zdanie i rodzi się z tego kłótnia. Każdy chce przekonać drugą stronę, która dieta jest zdrowsza itd. Ale tu nie chodzi o przekonywanie kogokolwiek do swojej diety, czy aktywności fizycznej, ale o wspieranie tej drugiej osoby. Nie podkopywanie, lecz wsparcie!

Powiedz bliskiej Ci osobie, jak ważne jest dla Ciebie to, co robisz. Powiedz jej, że nawet jeśli  nie zgadza się z Twoimi postanowieniami, to prosisz ją o akceptację. Jesteś dorosłym, dojrzałym człowiekiem, możesz wziąć za siebie odpowiedzialność. Poproś bliską Ci osobę o to, by udzieliła Ci wsparcia, a jeśli nie jest wstanie tego zrobić, to by nie podkopywała Twojej pewności siebie i Twoich postanowień. Żeby nie podsuwała Ci mięsa/chleba/czekoladek/pilota TV pod nos, bo to Ci nie pomaga, to nie jest wsparcie!

Chodzi mi o zaakcentowanie, że to są Twoje decyzje, a druga osoba, jeśli jej na Tobie zależy, uszanuje je. Możesz też powiedzieć, że jeśli Twoje decyzje są błędne, to przecież przekonasz się o tym, najlepiej uczyć się na własnych błędach. Czasami jedyne możliwe wsparcie, to niewtrącanie się w Twoje życie.

Pamiętasz jak w jednym z poprzednich tekstów (o efekcie jojo) pisałem, byś uświadomił/a sobie dlaczego robisz to, co robisz, wrócił/a do motywacji, która Tobą kieruje? Właśnie to jest to, co powinieneś/aś powiedzieć bliskiej Ci osobie. Jeśli powiesz jej tylko, że chcesz fajnie wyglądać, może nie zrozumieć. Jeśli jednak powiesz jej, że uprawiasz sport, by być zdrowszy/a i czerpać więcej radości z życia, dawać większe oparcie swoim bliskim, wtedy jest szansa na zrozumienie i wsparcie ze strony tej osoby.

Po prostu pozwól innym się zrozumieć. Nie ukrywaj swoich motywacji przed światem. Dziel się nimi.

Jaka jest jedna z definicji racjonalnego postępowania? Osiąganie założonych efektów. Żeby inni zrozumieli Twoje działania, uznali je za racjonalne, muszą wiedzieć do czego dążysz. Jeśli nie widzą celu w Twoim postępowaniu, to uważają, że nie ma ono sensu, ergo jest nieracjonalne i nie udzielą Ci wsparcia w tym działaniu.

Jeśli Twoi bliscy zrozumieją, dlaczego tak Ci na czymś zależy (nawet jeśli sami nie będą się z Tobą zgadzać), to sami zaczną Cię motywować, wspierać. Wrócisz zmęczony do domu, usiądziesz na kanapie, a Twoja druga połówka powie: co Ty wyprawiasz? Czemu nie pakujesz się na trening? Dlaczego będą Cię motywować? Bo im na Tobie zależy. Wtedy pojawia się prawdziwe wsparcie.

Daj im (i sobie) czas na okazanie wsparcia

Ludzie nie lubią zmian. Zmiany są ważne i są potrzebne, ale ludzie zazwyczaj ich nie lubią. Powoli przekonują się do nowości. Niestety, czym starszy człowiek, tym wolniej adaptuje się do nowych okoliczności (choć są wyjątki).

Jeśli Twoja dieta czy Twoje treningi nie staną się od razu obsesją. Jeśli powoli i spokojnie będziesz implementować zmiany do swojego życia, wtedy także Twoi bliscy z czasem zaakceptują to co robisz, jak żyjesz. Po prostu daj im czas i nie atakuj ich od razu całą Twoją zmianą. Pisałem wyżej, że bliscy często próbują Cię przekonywać, że to co robisz jest złe. Z drugiej strony, nie próbuj także od razu przekonywać swoich bliskich, jakie to wspaniałe jest życie wegetarianina albo codzienne krótkie przebieżki po, marne, 20 czy 30 km… 🙂 Chcesz uzyskać wsparcie od bliskich? Daj im wsparcie ze swojej strony!

Postaraj się włączyć bliskich do swoich aktywności (delikatnie)

Jeśli zaczynasz biegać albo już jesteś biegaczem/biegaczką, to pewnie chcesz aby Twój partner/ka biegał/a razem z Tobą (chyba, że traktujesz bieganie jako chwilę na pobycie samemu). Nie zawsze jednak druga strona podziela to pragnienie. Nie próbuj zmuszać jej na siłę do biegania. Spróbuj znaleźć jakąś aktywność, która pozwoli Wam na wspólne spędzanie czasu i da satysfakcję obu stronom. Co powiecie na wspólny spacero-bieg, w trakcie którego jedna osoba spaceruje (albo nordic-walkinguje), a druga biega spokojnie wokół niej, raz się oddalając, raz przybliżając i zamieniając kilka słów? Zresztą, takie wolne rozbiegania są przez biegaczy często niedoceniane, a są niesamowitym sposobem na zwiększenie wydolności aerobowej.

Jeśli chcesz przekonać partnera/kę do zdrowego trybu życia, nie musicie od razu robić treningów. Niech to będzie zmiana sposobu spędzania wolnego czasu. Zamiast siedzieć wspólnie przed telewizorem, możecie chodzić na wspólne spacery, wycieczki rowerowe, pojechać w góry czy po prostu do lasu. Niech to będzie po prostu aktywne spędzanie czasu, nie musi od razu kojarzyć się ze sportem. Może uwielbiasz biegać, ale wspólne wycieczki rowerowe z partnerem/ką mogą okazać się przyjemniejsze i będą szansą na pogłębienie Waszego związku? Wsparcie to czasami sztuka kompromisu!

Pamiętaj, że Twój partner/ka nie jest Tobą. W związku często jedna osoba jest bardziej konserwatywna, a druga otwarta. Jedna bardziej przedsiębiorcza i skłonna do ryzyka, a druga poszukująca stałości i bezpieczeństwa. Te różnice są normalne i dobre. Nie musicie robić wszystkiego razem. Jeśli jednak macie możliwość znalezienia wspólnej aktywności, tym lepiej dla Was. Łatwiej wtedy o wsparcie.

Jeśli jednak Twój partner/ka nie wykazuje w ogóle chęci wspólnego uprawiania sportu, aktywnego spędzania czasu, nie przejmuj się. Niech sport pozostanie Twoją „chwilą dla siebie”, a Twój mężczyzna/kobieta jest dorosły/a i podejmuje świadome decyzje. Nie chce ćwiczyć, to nie musi. Może jak zobaczy, jaką radość Ci to sprawia i jakie efekty przynosi, zmieni zdanie. Pamiętaj, że to wszystko wymaga jednak czasu. Wsparcie na siłę nic nie da.

A co, jeśli różnicie się głównie w diecie? Ty jesteś na paleo, a ona na wege? Przecież, możecie wspólnie gotować. Nie musisz jeść wszystkiego, co ugotujesz. Czasem możesz zaskoczyć swojego partnera, czy partnerkę gotując mu coś, co dla Ciebie jest w ogóle nie do przełknięcia. Pomyśl, jeśli jesteś wegetarianinem/ką: jak Twoja druga połówka ucieszy się, jeśli przygotujesz jej soczysty, krwisty stek… Przygotowanie czegoś takiego może być dla Ciebie wyzwaniem, ale przecież tak to już bywa w związkach. Zastanów się jak duże wsparcie okażesz, przygotowując bliskiej Ci osobie, coś tylko dla niej!

Otaczaj się właściwymi ludźmi by uzyskać wsparcie

Powyżej pisałem o, często ciężkim, procesie uzyskiwania wsparcia od osób Ci bliskich. Są to osoby, od których warto, a nawet trzeba uzyskać akceptację i wsparcie (na ile to możliwe). Jest jednak w Twoim otoczeniu wiele innych osób, które również mogą wspierać lub wręcz przeciwnie: sabotować Twoje cele i postanowienia.

Być może Twoi znajomi ciągle kuszą Cię niezdrową żywnością i suto zakrapianymi alkoholem imprezami. Być może Twoi koledzy śmieją się, że jesteś na diecie. A może Twoi współpracownicy uśmiechają się z politowaniem, że przyjeżdżasz do pracy rowerem? Czy wsparcie ze strony tych osób jest Ci potrzebne?

Zastanów się, czy warto przejmować się takimi osobami. Czy warto utrzymywać zażyłe kontakty z ludźmi, którzy mają zupełnie inny system wartości, dla których synonimem sukcesu jest wozić się do pracy drogim samochodem, robić imprezy i spędzać czas przed 70 calowym telewizorem w piwem w ręku?

Nie zawsze masz wpływ na to jacy ludzie Cię otaczają (np. w pracy). Masz jednak wpływ na to, jak reagujesz na słowa i zachowanie tych osób. Nie przejmuj się nimi. Nie próbuj też przekonywać ludzi, których nie warto przekonywać. Twój wysiłek, prawdopodobnie, i tak pójdzie na marne.

Jeśli nie w najbliższym otoczeniu, to gdzie szukać ludzi, którzy Cię zrozumieją i dadzą Ci wsparcie?

Grupy wsparcia na Facebooku

Współczesny świat dał Ci do ręki niesamowite narzędzie wsparcia. Internet. Narzędzie, które może być dla Ciebie kolejnym sposobem na marnowanie czasu albo sposobem na poszukiwanie ludzi o Takich samych wartościach jak Twoje. Ludzi, którzy Cię rozumieją. Facebook jest często postrzegany jako zło, ponieważ wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą. To jednak, być może dzięki facebookowi czytasz ten tekst. Czytasz go, ponieważ właśnie na facebooku szukasz ludzi, którzy mogą Cię wesprzeć w trudnej chwili lub zmotywować do jeszcze cięższej pracy. Okazać wsparcie.

Wparcie, wiedza, motywacja, możliwość pomocy innym, to tylko niektóre z zalet przynależności do odpowiednich grup na Facebooku.

Pomagaj i wspieraj innych ludzi. Im bardziej będziesz innym pomagać, tym bardziej wzrośnie Twoja motywacja do trzymania się przy swoich postanowieniach. Uczucie, gdy Twoje rady okażą się dla kogoś wartościowe jest bezcenne.

Zakończenie

Wszyscy potrzebujemy wsparcia, motywacji, inspiracji. Wszyscy mamy kryzysy i potrzebujemy ludzi, którzy pomogą nam w potrzebie.

Pisałem przed chwilą o zaletach facebooka. Pamiętaj jednak, że to bliskie Ci osoby mają być dla Ciebie podstawową grupą wsparcia. To oni powinni Ci pomagać i Cię motywować. Jeśli tego nie robią, wtedy potrzebujesz do nich dotrzeć – jeśli są Ci naprawdę bliscy, wtedy posłuchają i Ci pomogą. Jak dotrzeć do bliskich Ci osób też napisałem: poprzez szczerą rozmowę o Twoich motywacjach oraz wspólne, aktywne spędzanie czasu.

Otaczaj się ludźmi, którzy Cię motywują, wspierają, rozumieją. Nie ma sensu przebywać w otoczeniu osób, które Cię nie akceptują i nie dają wsparcia.

Facebook stanowi świetną, uzupełniającą grupę wsparcia. Dla niektórych ludzi jedyną. Korzystaj z niego, by szukać pomocy i pomagać innym.

Wiem, że ten tekst jest trochę mało o sporcie, diecie, a bardziej o relacjach z innymi ludźmi. Sport i dieta to istotna część Twojego życia, a więc także Twojego życia z bliskimi Ci osobami.

Podsumowanie:

– szczerze i otwarcie komunikuj się ze swoimi bliskimi

– szukaj wsparcia głównie u bliskich Ci osób

– nie przekonuj nikogo na siłę

– szukaj sposobów na wspólne, aktywne spędzanie czasu

– nie śpiesz się i nie popędzaj innych. Na zmiany trzeba czasu

– otaczaj się właściwymi ludźmi

– korzystaj z możliwości jakie daje Ci facebook

– może i wsparcie nie jest Ci niezbędne, ale na pewno ułatwia życie

– pomagaj innym!

Do poruszenia tego tematu zainspirował mnie podcast:

Body do Over Got Support? | Episode 8, Released Apr 17, 2014 by John Shaefer & Matt Theriault’

 


Autorem tekstu jest Arek Rymanowski – z wykształcenia prawnik, z zamiłowania trener personalny, nauczyciel sztuk walki i samoobrony oraz trener biegania. Swoje zajęcia prowadzi w KRAKOWIE, a także online PRZEZ SKYPE w całej Polsce i na świecie. Nie prowadzi tradycyjnych treningów na siłowni, dlatego jego hasłem przewodnim jest Trenuj INACZEJ!


 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł podziel się nim ze swoimi znajomymi na Facebooku

Lajkując lub udostępniając artykuł swoim przyjaciołom, dasz im coś wartościowego i wyrazisz uznanie dla mojej pracy

Może Cię zainteresować:

3 Mity o odchudzaniu, które nie pozwalają Ci schudnąć!

3 Mity o odchudzaniu, które nie pozwalają Ci schudnąć!

3 Mity o odchudzaniu, które nie pozwalają Ci schudnąć! Mity o odchudzaniu są powszechne. Istnieje wiele przekonań, często przyjmowanych za prawdę i nie kwestionowanych, które mogą sprawiać, że nie potrafisz stracić tkanki tłuszczowej. Mimo wielu prób i starań nie masz...

Spalaj tłuszcz 3 razy szybciej bez treningu!

Spalaj tłuszcz 3 razy szybciej bez treningu!

Kolejne 3 proste sposoby na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej W poprzednim artykule: https://321start.pl/3-sposoby-na-szybsze-spalanie-tkanki-tluszczowej/ przedstawiłem Ci 3 proste zasady, które mogą pomóc Ci w  spalaniu tkanki tłuszczowej. Zapraszam Cię na kolejne...

3 sposoby na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej

3 sposoby na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej

3 proste sposoby na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej Dieta, ćwiczenia. To podstawy zdrowego odchudzania. Co jeszcze można zrobić, by przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej? Dzisiaj opiszę dla Ciebie 3 wskazówki trenera Johna Schaefera, które mogą okazać się dla...

FacebookFacebook