tel: 501 429 979 Treningi przez Skype dla osób z całego Świata! trener@321start.pl
FacebookFacebook

Testosteron w odchudzaniu i sporcie

Co to jest testosteron? Jakie funkcje pełni ten męski hormon płciowy? Czy kobiety powinny dbać o jego odpowiedni poziom, skoro jest taki „męski”? 😉

Dowiesz się między innymi:

– co to jest testosteron

– jakie funkcje pełni testosteron w organizmie?

– czy kobiety powinny przejmować się testosteronem?

– czy testosteron przyśpiesza odchudzanie?

– testosteron, a mięśnie

– anabolizm i katabolizm

– dlaczego hormony są takie ważne?

– różnice w poziomie testosteronu u kobiet i mężczyzn

Trening Online w Domu

Hormony decydują o wszystkim

O tym czy tyjemy, chudniemy, zyskujemy masę mięśniową lub ją tracimy decydują hormony. Dieta, sport, tryb życia – to wszystko jest bardzo ważne, ale jako trener personalny wiem, że to hormony mają „decydujące zdanie”. Od hormonów zależy, czy białko, które właśnie spożyłeś/aś zostanie wbudowane w Twoją masę mięśniową, zużyte jako paliwo, czy też spożytkowane jako enzym.

Pisałem już o dwóch hormonach, ważnych podczas odchudzania się i uprawiania sportu – insulinie i kortyzolu. W tym artykule powiem Ci, co warto wiedzieć o testosteronie (a w następnym, jak naturalnie zwiększyć poziom tego hormonu).

Testosteron jest sterydem

Nie chcę męczyć Cię szczegółowymi opisami tego, czym jest testosteron. Ważne żebyś wiedział/a, że testosteron jest hormonem steroidowym. Tak, nazwa nie przez przypadek kojarzy się ze sterydami.

Sterydy mają złą prasę, bo mówi się o nich głównie nawiązując do tematów dopingu u sportowców i negatywnych skutków brania sterydów. Nie zmienia to faktu, że sterydy występują naturalnie w naszym organizmie, są niezbędne do życia, a testosteron jest takim podstawowym sterydem!

Dokładniej rzecz ujmując, testosteron jest sterydem anabolicznym. By zrozumieć, co to znaczy, wytłumaczę Ci jeszcze dwa skomplikowane pojęcia (potem będzie już ciekawiej, obiecuję! 😉 : anabolizm i katabolizm. Anabolizm i katabolizm nie przez przypadek brzmią jak metabolizm. Procesy te, to podstawy naszego metabolizmu!

Anabolizm oznacza wzrost, budowę, tworzenie się tkanek. Anabolizm może dotyczyć mięśni, kości, tkanki tłuszczowej itd. Anabolizm to wzrost tkanek.

Katabolizm to rozpad. W wyniku katabolizmu m.in. pozyskujemy energię. Katabolizm mięśni czy kości nie jest pożądany, podczas gdy wiele osób dąży do katabolizmu tkanki tłuszczowej – czyli odchudza się 😉

Procesy anaboliczne i kataboliczne przebiegają cały czas, naszą rolą jest tak wpływać na nasze ciało, by procesy te przebiegały w równowadze lub przeważały te akurat pożądane.

Testosteron jako hormon anaboliczny jest odpowiedzialny między innymi za wzrost tkanki mięśniowej i kości (ich gęstość).

Testosteron: Różnice w poziomie testosteronu u mężczyzn i kobiet

W artykule: „Czy kobiety powinny trenować siłowo?” pisałem już, że kobiety nie powinny bać się treningu z ciężarami, ponieważ hormony nie pozwolą im na wyrobienie dużych, męskich mięśni. Kobieta może trenować na siłowni i dalej wyglądać kobieco – atrakcyjniej od swoich nietrenujących koleżanek. Tutaj przytoczę kilka faktów na poparcie tej tezy.

Poziom testosteronu u mężczyzn jest przeciętnie 7-8 razy większy niż u kobiet! Co więcej, w związku z różnicami w metabolizmie tego hormonu u kobiet i mężczyzn, ciało mężczyzny musi produkować go aż 20 razy więcej niż ciało kobiety, by uzyskać pożądany poziom.

Biorąc pod uwagę, że testosteron jest podstawowym hormonem odpowiedzialnym za wzrost mięśni (nie jedynym oczywiście), kobieta fizycznie, bez „wspomagania” nie jest wstanie uzyskać takich mięśni jak mężczyzna – musiałaby trenować 8 razy ciężej od mężczyzny, co jest praktycznie niemożliwe.

Testosteron: Wpływ testosteronu na organizm

  1. Testosteron odróżnia ciało kobiety od ciała mężczyzny. To testosteron, lub jego brak, jest odpowiedzialny za męski lub kobiecy wygląd. Testosteron jest produkowany głównie w jądrach (dlatego jest taki „męski” 😉 ), także w małych ilościach w jajnikach kobiet i w nadnerczach, jednak jego produkcja nie wystarczy, musi jeszcze zostać odpowiednio „przyswojony” przez organizm. Tkanki charakteryzują się tzw. wrażliwością na hormony. Jest taka choroba, która nazywa się zespół niewrażliwości na androgeny. Pierwszy raz o tej chorobie dowiedziałem się oglądając odcinek dr House’a 🙂 . House leczył wtedy ładną dziewczynę. Okazało się, że tak naprawdę, genetycznie jest to mężczyzna chorujący na raka jądra…. (Szok!). Zespół niewrażliwości na androgeny sprawił, że testosteron nie mógł nadać jej ciału wyglądu charakterystycznego dla mężczyzn.
  1. Wpływ na koncentrację i pewność siebie u mężczyzn. Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu tracą zapał do pracy (życia), są niepewni siebie, smutni, zdekoncentrowani. Testosteron, jest także powiązany z dążeniem do konfrontacji, dominacji nad innymi.

Niski poziom testosteronu jest jedną z przyczyn występowania depresji u mężczyzn (szczególnie w średnim wieku).

Z wysokim poziomem testosteronu wiązano do tej pory także wzmożoną agresję. Najnowsze badania sugerują jednak, że za większą agresję odpowiada estradiol – który jest jednym z… żeńskich hormonów płciowych. Także w organizmach mężczyzn testosteron ulega przekształceniu do estradiolu, co może odpowiadać za agresywne zachowania (w takim znaczeniu, pośrednio jest odpowiedzialny za agresję).

Zobacz jeden ze sposobów radzenia sobie z agresywnymi typami 🙂

  1. Wpływ na skórę i włosy. W prasie często pisze się, że testosteron jest odpowiedzialny za łysienie u mężczyzn. Jakoś zapomina się wspominać, że testosteron jest odpowiedzialny za całość owłosienia ciała. Nadmiar testosteronu u kobiet może prowadzić do występowania owłosienia w niepożądanych miejscach. Z drugiej strony, odpowiednia ilość testosteronu wpływa korzystnie na stan (nawilżenie i jędrność) skóry kobiet i meżczyzn!testosteron i kobieta goli brodę...
  2. Testosteron korzystnie wpływa na układ krążenia. To stwierdzenie może dziwić osoby, które interesują się zdrowiem. Do tej pory często pisano, że mężczyźni są bardziej narażeni na choroby serca niż kobiety, właśnie z powodu testosteronu. Jest wręcz przeciwnie: testosteron wpływa na większą produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym (co oznacza większą wydolność organizmu) oraz działa ochronnie na serce. Działanie ochronne testosteronu przypomina działanie estrogenów, które działają korzystnie na kobiecy układ krążenia. Zresztą, gdyby testosteron rzeczywiście był zły dla serca, najwięcej zawałowców powinno być wśród naładowanych testosteronem 20-latków, podczas gdy problemy przeważają wśród mężczyzn, którym testosteron już spadł w związku z wiekiem czy stylem życia.                                          
  3. Testosteron i seks. Testosteron jest odpowiedzialny za libido, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Mężczyźni mający mało testosteronu tracą zainteresowanie seksem (wiem, że ciężko Ci w to uwierzyć 😉 ). Z drugiej strony kobiety mające więcej testosteronu (ale nie na tyle dużo, by rosła im broda) od swoich koleżanek, mają także większy apetyt seksualny.
  4. Testosteron korzystnie wpływa na mózg. Nie mówię tutaj o wpływie na ludzkie zachowanie, ale o funkcji ochronnej tego hormonu. Testosteron wpływa korzystnie na pamięć i funkcje kognitywne. Badacze zaczynają dochodzić do wniosku, że niski poziom testosteronu jest jednym z czynników odpowiedzialnych za chorobę Alzheimera (ale za duże wydzielanie testosteronu ma już negatywny wpływ na mózg).

 Testosteron w odchudzaniu i sporcie

Testosteron i jego pozytywne działanie na organizm

Wpływ testosteronu na mięśnie

Testosteron, jak już wspomniałem jest hormonem anabolicznym, który pomaga budować tkankę mięśniową. Testosteron zwiększa liczbę neuroprzekaźników pobudzających rozrost tkanki mięśniowej. Wpływa również na receptory znajdujące się w DNA komórek, co prowadzi do syntezy białek (czyli wzrostu mięśni).

Większa ilość testosteronu = większa ilość hormonu wzrostu, który także jest odpowiedzialny za wzrost mięśni.

Testosteron jest odpowiedzialny także za siłę mięśni i ich wytrzymałość (wielkość mięśnia to nie wszystko) – dlatego często chudzi chłopcy są i tak silniejsi od swoich koleżanek 🙂 .

Nie dość, że testosteron pomaga we wzroście mięśni, to jeszcze przyśpiesza ich odbudowę, regenerację!

Nie dziwi fakt, że praktycznie każdy sportowiec dąży do jak największego wzrostu poziomu testosteronu – więcej testosteronu = lepsze wyniki sportowe, niezależnie od płci. Jednak już sposób w jaki to robi bywa często wątpliwy (że przytoczę świeżą aferę z rosyjskimi sportowcami).

Testosteron: Wpływ testosteronu na tkankę tłuszczową

Testosteron pomaga palić tkankę tłuszczową!!! Tak, testosteron jest tym magicznym środkiem, który jednocześnie buduje mięśnie i spala tłuszcz, jest tym czego szukałeś/aś! 🙂 W artykule: http://321start.pl/metody-pomiaru-tkanki-tluszczowej/ pisałem, że kobiety mają naturalnie wyższy poziom tkanki tłuszczowej od mężczyzn – testosteron jest jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy. Mężczyźni ze zbyt niskim poziomem testosteronu mają tendencję do tycia, a ich ciała mogą nabierać cech żeńskich (m.in. wzrost piersi, zaokrąglone biodra itd…).

Testosteron pomaga palić tkankę tłuszczową również pośrednio – poprzez budowanie mięśni. Im więcej mięśni, tym więcej kalorii zużywa ciało do funkcjonowania i tym łatwiej gubić zbędne kilogramy (pisałem o tym m.in. w artykule: „Czy kobiety powinny trenować siłowo?”).

Testosteron: Wpływ testosteronu na kości

Testosteron ma pozytywny wpływ na wytrzymałość i gęstość kości. Testosteron poprzez stymulację transportu wapnia do kości, sprawia, że Twoje kości stają się mocniejsze. Mocne kości są ważne nie tylko z punktu widzenia sportowca, ale przede wszystkim, w codziennym życiu. 

Testosteron jest stosowany w leczeniu osteoporozy u mężczyzn. Wprawdzie lekarze nie wiedzą na razie, czy testosteron działa na kości bezpośrednio, czy też dopiero po przemianie w estrogeny – faktem jest jednak, że niski poziom testosteronu działa na kości destrukcyjnie.

Kobiety i testosteron

testosteron i kobiety...

Z całą pewnością zbyt wysoki poziom testosteronu nie jest dla kobiet korzystny. Jeśli jednak nie jesteś chora lub nie „wspomagasz” się dodatkowo (jak na zdjęciu powyżej), zbyt wysoki poziom testosteronu Ci nie grozi. A czy warto zwiększyć ten poziom choć odrobinę? Tak. Więcej testosteronu, pozwoli Ci uzyskać silniejsze mięśnie, Twoje ciało będzie bardziej jędrne, a Twoja skóra zdrowsza i kości mocniejsze. Dbając o odpowiedni poziom testosteronu będzie Ci łatwiej palić tkankę tłuszczową.

Zakończenie

Zachowanie właściwego poziomu testosteronu jest niezbędne dla zdrowia zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Niestety nie u każdego poziom testosteronu znajduje się w optymalnym zakresie, co gorsza ilość testosteronu spada wraz z wiekiem. Czy mamy jakiś wpływ na poziom naszego poziomu testosteronu? A jeśli tak, to jak dbać o odpowiedni poziom testosteronu? 

Ten artykuł swoją długością już wystarczająco nadwyrężył Twoją cierpliwość, dlatego o tym jak w naturalny (i trochę mniej naturalny) sposób zwiększyć poziom testosteronu napiszę Ci już w poniedziałek (Cliffhanger 🙂 )

Podsumowanie:

– testosteron jest hormonem anabolicznym

– testosteron = mocne mięśnie, kości i mniej tłuszczu

– mężczyźni mają 8x więcej testosteronu od kobiet

– testosteron wpływa m.in. korzystnie na: mózg, układ krążenia i seks 🙂

 

Na moim blogu znajduje się jeszcze kilka artykułów dotyczących testosteronu.

Podczas pisania tekstu opierałem się m.in. na:

pl.wikipedia.org/wiki/Sterydy_anaboliczne

yourhormones.info/hormones/testosterone.aspx

www.healthline.com/health/low-testosterone/effects-on-body

en.wikipedia.org/wiki/Testosterone

pl.wikipedia.org/wiki/Neuroprzekaźnik

webmd.com/osteoporosis/living-with-osteoporosis-7/male-men

Trening Online w Domu


Autorem tekstu jest Arek Rymanowski – z wykształcenia prawnik, z zamiłowania trener personalny, nauczyciel sztuk walki i samoobrony oraz trener biegania. Swoje zajęcia prowadzi w KRAKOWIE, a także online PRZEZ SKYPE w całej Polsce i na świecie. Nie prowadzi tradycyjnych treningów na siłowni, dlatego jego hasłem przewodnim jest Trenuj INACZEJ!


 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł podziel się nim ze swoimi znajomymi na Facebooku

Lajkując lub udostępniając artykuł swoim przyjaciołom, dasz im coś wartościowego i wyrazisz uznanie dla mojej pracy

Może Cię zainteresować:

Intermittent Fasting dla początkujących i zaawansowanych

Post Poziom Początkowy Przykładowo: Kolacja o 21:00 i śniadanie o 9:00 Post Poziom Średni Przykładowo: Kolacja o 19:00 i śniadanie o 9:00 Post Poziom Dobry Przykładowo: Kolacja o 18:00 i śniadanie o 10:00 Post  Poziom Wysoki Przykładowo: Kolacja/obiad o 16:00 i...

Czy bieganie obniża testosteron?

Trening siłowy, interwałowy i aerobowy a testosteron Czy bieganie obniża testosteron? Bieganie obniża testosteron. Całe szczęście tylko bardzo zaawansowane bieganie, ale taka jest prawda. Badania pokazują, że długotrwały trening aerobowy obniża poziom testosteronu. ...

Boostery testosteronu

Boostery testosteronu to substancje pochodzenia roślinnego, mające zwiększać Twój poziom testosteronu, zwiększać libido i ogólnie, robić z Ciebie super samca.

FacebookFacebook