tel: 501 429 979 Treningi przez Skype dla osób z całego Świata! trener@321start.pl
FacebookFacebook

Boostery testosteronu: Wspaniałe ciało bez wyrzeczeń?

Czy boostery testosteronu są potrzebne? Testosteron jest podstawowym hormonem odpowiedzialnym za Twoje mięśnie. Nieważne czy jesteś mężczyzną, czy kobietą. Możesz trenować jak szalony/a, ale bez testosteronu mięśnie Ci nie urosną.

Skoro testosteron jest taki ważny w Twoim treningu, pojawia się pokusa pójścia na skróty (jako trener personalny widzę, że moi uczniowie chcą mieć efekty natychmiast, najlepiej już po 1 treningu). Fenomen Farquarsona (opisany w artykule http://321start.pl/jak-podniesc-poziom-testosteronu-cz-1/) pokazuje jednak, że przyjmowanie testosteronu lub jego zamienników z zewnątrz, nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Czy istnieją jednak jakieś inne, naturalne środki, które pozwolą Ci bezpiecznie podnieść poziom testosteronu? Producenci produkujący tzw. boostery testosteronu, próbują przekonać nas, że tak.

W artykule między innymi:

– co to są boostery testosteronu?

– plusy i minusy boosterów testosteronu

– nie wierz reklamom

– maca

– tongkat ali

– kozieradka

– horny goat weed

– imbir

– kiedy warto sięgnąć po boostery testosteronu?

Trening Online w Domu

Co to są boostery testosteronu?

Boostery testosteronu to substancje pochodzenia roślinnego, mające zwiększać Twój poziom testosteronu, zwiększać libido i ogólnie, robić z Ciebie super samca.

Zioła stosowane jako boostery testosteronu, mają zazwyczaj długą (nawet ponad tysiącletnią) tradycję stosowania w medycynie naturalnej (zarówno wschodniej i zachodniej). Ich pozytywne działanie nie ogranicza się tylko do podnoszenia testosteronu, mogą między innymi leczyć wrzody, choroby skóry, czy obniżać poziom cukru we krwi.

Reklamy niektórych boosterów testosteronu, próbują Cię przekonać, że dzięki ich stosowaniu, przybędzie Ci 30% masy mięśniowej w ciągu miesiąca. Choć działanie boosterów testosteronu jest potwierdzone, to możesz zapomnieć o takich wynikach. Jednak, nawet jeśli boostery testosteronu

Boostery testosteronu – plusy i minusy 

Pozytywnym aspektem boosterów testosteronu jest to, że spożywając je, nie tyle przyjmujesz testosteron z zewnątrz, co pomagasz swojemu ciału produkować więcej tego hormonu. Niestety nic nie przychodzi bez ceny.

Skutki uboczne stosowania tego typu produktów mogą pokrywać się ze skutkami przyjmowania testosteronu bezpośrednio takimi jak: trądzik, uszkodzenie nerek związane ze zbyt długim ich przyjmowaniem, bóle głowy, anemia (co trochę dziwi, bo powinno być odwrotnie).

Czasem może wystąpić również reakcja alergiczna na przyjmowane zioła. Do tego dochodzą wahania nastroju, możliwość wystąpienia depresji, odczuwanie ciągłego niepokoju. Warto dodać, że skutki uboczne tego typu są częściej obserwowane wśród osób, którym nie brakuje testosteronu, a i tak stosują boostery.

Prawdą jest, że substancje te nie są jeszcze do końca zbadane i nie wiemy w jaki dokładnie sposób będą wpływały na Twoje ciało. Pamiętaj, że nie wszystko co naturalne jest dobre – cukier też jest robiony z naturalnych buraków.

Niektóre boostery testosteronu

W tym miejscu opiszę kilka popularnych boosterów testosteronu:

  1. Booster testosteronu: Maca (Lepidium meyenii)

Maca jako booster testosteronu

Polska nazwa tej rośliny to pieprzyca peruwiańska, ale nawet w naszym kraju jest bardziej znana pod swoją hiszpańsko-keczuańską nazwą: maca. Inne nazwy pod którymi możesz spotkać tę roślinę to: maino, ayak chichira i ayak willku.

Roślina pochodząca z peruwiańskich Andów, rośnie na wysokości ponad 3500 metrów nad poziomem morza. Zwana także super żywnością Inków.

Korzeń macy jest ceniony ze względu na zwiększanie płodności, wytrzymałości i poziomów energii zarówno u ludzi jak i zwierząt. Jak widzisz, jego właściwości pokrywają się z działaniem testosteronu na organizm. Pomijając inne dobroczynne cechy macy (może np. redukować przerost prostaty), zawiera ona duże ilości cynku, co może być jedną z przyczyn, dla których korzystnie wpływa na poziom testosteronu.

  1. Booster testosteronu: Tongkat ali (Eurycoma longifolia)

tongkat-ali to inny wzmacniacz testosteronu

Inne nazwy tej rośliny to m.in.: longjack i pasak bumi. Tongkat ali pochodzi z południowej Azji, dokładniej z Indonezji, Malezji, a także Wietnamu i Tajlandii. W tych krajach roślina ta jest też używana od wieków do leczenia m.in.: malarii, cukrzycy, zakażeń bakteryjnych, wrzodów i gorączki. Nas jednak interesuje jej inne działanie…

Roślina stosowana od lat jako afrodyzjak i sposób na naturalne leczenie zaburzeń seksualnych. Nie wiadomo w jaki dokładnie sposób podnosi poziom testosteronu, ale robi to skutecznie.

Niestety, na rynku występuje wiele fałszywych produktów, których producenci kłamliwie utrzymują, że zawierają w sobie tongkat ali. W samym tylko 2009 roku amerykańska agencja FDA zabroniła sprzedaży 30 preparatów, które tak naprawdę z tongkat ali nie mają nic wpólnego. Z tego powodu, jeśli nie spożywasz akurat tej rośliny w Wietnamie czy Indonezji, nie masz pewności co tak naprawdę przyjmujesz.

  1. Booster testosteronu: Fenugreek (Trigonella foenum-graecum)

kozieradka to kolejny naturalny środek na podniesienie testosteronu

Pod tą nazwą kryje się nasza swojska kozieradka. Inne polskie nazwy to: fenegryka, greckie siano, boża trawka i koziorożnik.

Roślina ta pochodzi z Bliskiego Wschodu, obecnie największym producentem kozieradki są Indie.

Kozieradka jest wykorzystywana jako: warzywo jadalne, przyprawa oraz zioło. Jest stosowana w medycynie naturalnej jako środek łagodzący wrzody, obniżający poziom cukru we krwi oraz przy chorobach skóry.

Według badań naukowców z Baylor University, kozieradka zwiększa ilość wolnego (aktywnego) testosteronu, a co za tym idzie wpływa na wzrost mięśni i obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej. Efektem ubocznym spożywania kozieradki jest charakterystyczny zapach potu (odpowiedzialną za to substancją jest sotolon). Jeśli zaczniesz stosować kozieradkę, to każdy będzie o tym wiedział ;).

  1. Booster testosteronu: Horny Goat Weed (Epimedium L.)

Horny Goat Weed ma ciekawą nazwę ;) Boostuje testosteron i wszystko jasne!

Mylna nieco nazwa, ponieważ w dosłownym przekładzie oznacza: „zioło napalonego kozła”. Taka nazwa może kojarzyć się z kozieradką, ale to mylne skojarzenie. Horny Goat Weed to tak naprawdę nazwa marketingowa dla epimedium.

Roślina ta jest spotykana w Azji i Europie, ale większość jej endemitów występuje w Chinach i to tam była od wieków używana jako cudowny środek na potencję.

Właściwości swe epimedium zawdzięcza ikarynie. Substancja ta, oprócz działania podobnego do Viagry, naśladuje działanie testosteronu. Z uwagi na to, że ikaryna nie stymuluje, tak jak opisane owyżej substancje naturalnej produkcji testosteronu, tylko sama niejako zastępuje ten hormon, podchodziłbym do używania epimedium bardzo ostrożnie.

  1. Booster testosteronu: Imbir lekarski (Zingiber officinale Rosc.)

Imbir to nie tylko przyprawa ale i booster testosteronu!

Imbir lekarski często występuje pod swoją angielską nazwą: ginger.

Imbir prawdopodobnie pochodzi z części Oceanii zwanej Melanezją, jednak w tym momencie nie występuje w stanie dzikim – największe uprawy imbiru występują na Jamajce, Sierra Leone, w Chinach i Malezji.

Imbir był stosowany w Azji już 3000 lat temu. Był używany nie tylko jako lek i przyprawa, ale nawet jako środek płatniczy, w obrębie morza śródziemnego, przez Fenicjan!

Do leczniczych właściwości imbiru należy m.in. wspomaganie trawienia i układu krążenia, łagodzenie bólu zębów i żołądka, wspomaganie układu odpornościowego. Stosowany także w leczeniu przeziębień i kaszlu.

Imbir jest stosowany jako afrodyzjak i sposób na podniesienie poziomu testosteronu. Rzeczywiście, najnowsze badania (link do strony examine w bibliografii), dowodzą, że spożywanie imbiru podnosi poziom testosteronu o 17,7% oraz poprawia ilość spermy o 16% i jej jakość, aż o 40%.

Co więcej spożywanie imbiru może wpływać na zmniejszenie poziomu tzw. złego cholesterolu w organizmie (frakcja LDL) i zwiększanie poziomu dobrego cholesterolu (HDL).

Wydaje się, że z opisywanych tutaj boosterów testosteronu, imbir jest najbardziej dostępny i łatwy do wprowadzenia do codziennej diety (ważne też, że nie ma właściwości zapachowych kozieradki).

Kiedy warto sięgnąć po boostery testosteronu?

Jak zapewne zauważyłeś/aś, wszystkie opisane powyżej zioła działają leczniczo na organizm, poprawiają zdrowie. Jak już pisałem w artykule dotyczącym wpływu seksu i masturbacji na testosteron – najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za odpowiedni poziom testosteronu jest zdrowie. Jeśli jesteś rzeczywiście zdrowy/a, wtedy masz odpowiedni poziom testosteronu.

Oczywiście jeśli nic Ci nie dolega, a zależy Ci na zwiększeniu efektywności treningów – możesz spróbować stosować boostery testosteronu – pamiętaj jednak, że mogą wystąpić skutki uboczne (nie musza, ale mogą się pojawić).

Stosowanie boosterów testosteronu polecam jako dodatek do innych metod naturalnego zwiększenia produkcji testosteronu przez Twój organizm, a także, gdy masz problemy z poziomem testosteronu i nie chcesz stosować hormonalnej terapii zastępczej.

Nie stosuj też boosterów testosteronu jeśli nie przekroczyłeś 30 roku życia, bo prawdopodobnie i tak testosteronu Ci nie brakuje.

Pamiętaj – nie ma żadnego cudownego środka, dzięki któremu wypracujesz mięśnie i spalisz tkankę tłuszczową bez treningu i diety.

Podsumowanie:

– boostery testosteronu to najczęściej zioła stosowane od wieków

– stosowanie boosterów jest bezpieczniejsze od stosowania sterydów, ale też może mieć skutki uboczne

– boostery działają zwłaszcza w przypadku niedoboru testosteronu

– uważaj na podrabiane preparaty

– boostery testosteronu mogą stanowić dodatek, ale nie podstawowy sposób zwiększania poziomu testosteronu.

 

Na moim blogu znajdziesz jeszcze kilka artykułów o testosteronie!

 

Podczas pisania artykułu korzystałem m.in. z:

forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=954047&page=1

healthline.com/health/low-testosterone/do-testosterone-supplements-work#Supplements3

naturalna-medycyna.com.pl/maca-super-zywnosc-inkow-maca.html

magicznyogrod.pl/zielarnia/ziola/tongkat-ali-korzen.html

en.wikipedia.org/wiki/Fenugreek

bestbody.com.pl/swanson-horny-goat-weed-extract-p-840.html

testosteroneboostersreview.com/guides/possible-side-effects-of-testosterone-boosters/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Epimedium

en.wikipedia.org/wiki/Lepidium_meyenii

en.wikipedia.org/wiki/Eurycoma_longifolia

pl.wikipedia.org/wiki/Kozieradka_pospolita

pl.wikipedia.org/wiki/Imbir_lekarski

examine.com/supplements/ginger/

muscle-health-fitness.com/natural-testosterone-enhancers.html/ 

Trening Online w Domu


Autorem tekstu jest Arek Rymanowski – z wykształcenia prawnik, z zamiłowania trener personalny, nauczyciel sztuk walki i samoobrony oraz trener biegania. Swoje zajęcia prowadzi w KRAKOWIE, a także online PRZEZ SKYPE w całej Polsce i na świecie. Nie prowadzi tradycyjnych treningów na siłowni, dlatego jego hasłem przewodnim jest Trenuj INACZEJ!


 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł podziel się nim ze swoimi znajomymi na Facebooku

Lajkując lub udostępniając artykuł swoim przyjaciołom, dasz im coś wartościowego i wyrazisz uznanie dla mojej pracy

Może Cię zainteresować:

Intermittent Fasting dla początkujących i zaawansowanych

Post Poziom Początkowy Przykładowo: Kolacja o 21:00 i śniadanie o 9:00 Post Poziom Średni Przykładowo: Kolacja o 19:00 i śniadanie o 9:00 Post Poziom Dobry Przykładowo: Kolacja o 18:00 i śniadanie o 10:00 Post  Poziom Wysoki Przykładowo: Kolacja/obiad o 16:00 i...

Czy bieganie obniża testosteron?

Trening siłowy, interwałowy i aerobowy a testosteron Czy bieganie obniża testosteron? Bieganie obniża testosteron. Całe szczęście tylko bardzo zaawansowane bieganie, ale taka jest prawda. Badania pokazują, że długotrwały trening aerobowy obniża poziom testosteronu. ...

Seks, masturbacja i testosteron

Czy częste orgazmy obniżają, czy podnoszą poziom testosteronu? Pytanie, na które odpowiedź próbuje znaleźć wielu młodych (i nie tylko) mężczyzn. Pytanie często nie zadane,  gdyż wielu osobom wydaje się wstydliwe. W końcu zadając je, przyznajemy otwarcie: tak...

FacebookFacebook