tel: 501 429 979 Treningi przez Skype dla osób z całego Świata! trener@321start.pl
FacebookFacebook

Wałki tłuszczu i cellulit

Cellulit jak go zwalczyć? Czy można jakoś przyśpieszyć proces spalania tłuszczu z brzucha? Jak się pozbyć cellulitu?

Wałki tłuszczu na brzuchu to zmora większości kobiet i mężczyzn. Cellulit dotyczy większości kobiet. Być może masz ogólny poziom tkanki tłuszczowej w normie, ale brakuje Ci wymarzonego kaloryfera? Być może jesteś chuda, a i tak masz cellulit? W dzisiejszym artykule poruszam łącznie temat walki z wałkami na brzuchu i cellulitem, gdyż rozwiązanie obydwu problemów jest podobne.

Dowiesz się między innymi:

– jak się pozbyć dużego brzucha

– jak walczyć z cellulitem

– jak przebiega (wizualnie) proces utraty tkanki tłuszczowej

– jak przyśpieszyć spalanie tłuszczu

– czy treningi muszą być długie?

– intensywność i różnorodność

Wałki tłuszczu na brzuchu

Odchudzając się, zobaczysz zmiany na swoich ramionach, klatce piersiowej, nogach, twarzy, ale co z brzuchem? Kiedy możesz oczekiwać tego wymarzonego, płaskiego brzucha, czy też kaloryfera? Jak to osiągnąć i czy w ogóle, możesz to osiągnąć?

Trenujesz, trzymasz dietę. Widzisz, że Twoje ciało się zmienia. Siadasz na kanapie i nadal możesz złapać się za wałek tłuszczu na brzuchu. Wydaje Ci się, że nigdy się go nie pozbędziesz. Czy można zrobić coś, by się go pozbyć?

Trening Online w Domu

Jak przebiega proces utraty tkanki tłuszczowej?

Od razu odpowiadam na pytanie ze wstępu artykułu. Nie da się przyśpieszyć palenia tłuszczu tylko na brzuchu. Tłuszcz traci się z całego ciała. Nie można tracić tłuszczu tylko z jego określonej części. Organizm nie działa w ten sposób, że jeśli będziesz trenować brzuszki, to stracisz tkankę tłuszczową na brzuchu, a jeśli będziesz biegać, to odtłuścisz tylko nogi. Jeśli widzisz, że tracisz tłuszcz z nóg i rąk, to tracisz go też z brzucha. Tylko, że na brzuchu zmiany te są mniej widoczne.

Czy jesteś mężczyzną, czy kobietą, w miarę tracenia tkanki tłuszczowej będziesz dostrzegać zmiany w następującej kolejności: góra, dół, środek.

Na pierwszy ogień idą Twoje ręce, bicepsy robią się bardziej widoczne, potem ramiona i plecy. Następnie klatka piersiowa (kobiety często mówią, że najpierw to maleją im piersi ;). Potem dostrzegasz zmiany na nogach: łydki i uda. Ostatnie miejsce, w którym będziesz widzieć zmiany to: u mężczyzn brzuch, a u kobiet pupa i biodra (pewien wpływ na to ma również hormon kortyzol, ale o nim szerzej piszę w następnym artykule: http://321start.pl/kortyzol-hormon-otylosci/).

Oczywiście, może to wyglądać u Ciebie trochę inaczej. Duży wpływ na to, gdzie będą widoczne pierwsze zmiany ma również kształtowanie się Twoich mięśni.

Jak przyśpieszyć proces palenia tkanki tłuszczowej?

Wprawdzie nie można przyśpieszyć spalania tkanki tłuszczowej tylko z brzucha, ale można za to przyśpieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej w całym ciele!

Jeśli widzisz u siebie zmiany, kontynuuj robienie tego, co już robisz. Przynajmniej dopóty, dopóki daje Ci to efekty.

Pisałem już (http://321start.pl/spalaj-tluszcz-3-razy-szybciej-bez-treningu/) o trenowaniu trzech głównych grup mięśniowych: nóg, tułowia i pleców. Z tych trzech grup, najlepsze efekty daje trening nóg. Skup się na intensywnym treningu tej części ciała przynajmniej 2, 3 razy tygodniowo. Intensywny trening, taki jak ćwiczenie sprintów, przysiadów, wykroków itd. jest kluczem do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.

Twój trening musi być intensywny. Nie wydłużaj treningów, lecz zwiększaj ich intensywność. Nie ma sensu biegać przez 2 godziny. Lepiej trenować przez 40 minut, ale dawać z siebie wszystko (przeczytaj: http://321start.pl/ciezary-czy-kardio-jak-najlepiej-wykorzystac-czas-by-schudnac/!)

Intensywność i różnorodność

Na początku treningów zaczynasz tracić tłuszcz relatywnie szybko. Twoje ciało na początku jest niewytrenowane i trening jest dla niego dużą zmianą. Niestety po jakimś czasie zrzucanie tłuszczu zaczyna zwalniać. Co wtedy zrobić? Zwiększ intensywność treningów lub zmień ćwiczenia. Teraz jesteś już bardziej wytrenowany/a, ale powinieneś/aś męczyć się tak samo jak wtedy, kiedy zaczynałeś/aś!

Jak zwiększać intensywność? Jeśli trenujesz z ciężarami, zwiększasz po prostu ciężar z jakim pracujesz. Jeśli ćwiczysz interwałowo, możesz dodać więcej serii danego ćwiczenia do treningu, przy jednoczesnym skróceniem przerw. Po jakimś czasie zmień ćwiczenia na takie, do których nie jesteś przyzwyczajony/a i są dla Ciebie wyzwaniem. Te ćwiczenia mają być ciężkie dla Ciebie! Kiedy trening zaczyna robić się łatwy, wtedy mamy sygnał, że trzeba w nim coś zmienić. (przeczytaj także: http://321start.pl/czy-kobiety-powinny-trenowac-silowo/)

Twoje ciało będzie się adaptować do treningu, któremu będziesz go poddawać. Jeśli byś widział/a siebie za 6 miesięcy, wykonującego/cą swój trening z maksymalną intensywnością, byłbyś/byłabyś zaskoczony/a. Ciężko byłoby Ci uwierzyć, że potrafisz wykonywać taki trening. Tak duże będą to zmiany.

Jeśli nie dajesz z siebie wszystkiego, jeśli nie czujesz w trakcie treningu, że jest Ci ciężko, jeśli nie czujesz się niekomfortowo, to znaczy, że trenujesz źle. Żeby ciało się zmieniało, musi dostawać nowe bodźce. Organizm adaptuje się do danego wysiłku. Jeśli określony trening jest dla Ciebie bezproblemowy, nie będzie wywoływał w Tobie zmian, do których dążysz. Jeśli Twoje ciało jest przystosowane do danego rodzaju treningu, to dlaczego miałoby się dalej zmieniać?

Musisz WYMUSIĆ zmiany w Twoim ciele!

Więcej informacji na temat przyśpieszania procesu spalania tkanki tłuszczowej znajdziesz w następujących artykułach:

3 sposoby na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej

Spalaj tłuszcz 3 razy szybciej bez treningu!

Ciężary czy kardio? Jak najlepiej wykorzystać czas, by schudnąć?

Ile czasu trwa odchudzanie?

Jak długo będzie trwało Twoje odchudzanie? Treningi to tylko część układanki. Na to, jak szybko dojdziesz do upragnionej sylwetki, ma wpływ wiele czynników. Jeśli chcesz możliwie przyśpieszyć utratę tkanki tłuszczowej, musisz zadbać o takie elementy jak: nawodnienie organizmu, prawidłowe odżywianie, trzymanie wysokiego poziomu metabolizmu, trening (najlepiej siłowy i interwałowy, trenujący duże grupy mięśniowe) oraz regeneracja. Czym więcej tych elementów włączysz do swojego życia, tym szybciej zobaczysz rezultaty, a wałki tłuszczu na brzuchu będą powoli, ale stale się zmniejszały, aż znikną.

Cierpliwość, zrozumienie tego jak działa Twoje ciało i będą efekty.

Pamiętaj, że najwięcej tłuszczu palisz nie podczas treningu, a po treningu! Trening jest iskrą, która ma rozniecić i podtrzymywać w Twoim ciele pożar spalający tłuszcz przez cały czas!

Trenować skutecznie możesz na różne sposoby. Czy wybierzesz trening na siłowni, czy domową kalistenikę, osiągniesz efekty, jeśli będziesz odpowiednio trenować. Pamiętaj, to intensywność jest kluczem, a nie czas treningu!

Świetnym sposobem na trening rąk, klatki piersiowej, brzucha, a nawet pleców są pompki!

Bądź cierpliwy/a

Wiele osób szuka złotego środka, jakiegoś specyfiku, treningu, czegoś co pozwoliłoby im przyśpieszyć proces utraty tłuszczu. Chcieliby stracić tłuszcz z brzucha jak najszybciej, znaleźć jakąś drogę na skróty.

Taką drogą na skróty są często suplementy diety, spalacze tłuszczu, środki farmakologiczne, sterydy.

Bardzo kusi możliwość znalezienia jednego środka, sposobu, dzięki któremu nasz tłuszcz zniknie jak ręką odjął.

Droga na skróty jednak nie istnieje. Odchudzanie się to długotrwały proces. Jeśli nawet coś pozwoli Ci szybko schudnąć, to na 90% jeszcze szybciej ponownie przytyjesz. Wolisz stracić nadwagę w miesiąc, a za rok wyglądać jeszcze gorzej niż teraz, czy też odchudzać się przez rok i osiągnąć trwałe rezultaty?

Cellulit

Cellulit dotyka do 98% kobiet (u mężczyzn jest rzadkością). Co więcej, dotyka kobiet niezależnie od ich wagi! Tak, nie trzeba wcale mieć nadwagi, by cierpieć na „skórkę pomarańczową”.

Przyczyn cellulitu wymienia się wiele, podobnie jak sposobów na jego leczenie. Przy czym, sposoby te najczęściej nie działają. Do przyczyn powstawania cellulitu zalicza się: zmiany metaboliczne, błędy dietetyczne, charakterystyczną dla kobiet strukturę skóry, zmiany w tkance łącznej, hormony, genetykę, stany zapalne itd.  Prawda jest taka, że przy tej ilości przyczyn, wszystko może być przyczyną cellulitu.

Na pewno przyczyną cellulitu są hormony. Jak pisałem w jednym z poprzednich artykułów, to właśnie hormony odróżniają kobiety od mężczyzn (przeczytaj http://321start.pl/czy-kobiety-powinny-trenowac-silowo/).

Nie będę tutaj zagłębiał się bardziej w przyczyny powstawania cellulitu. Cellulit to po prostu tłuszcz i jak tłuszcz powinien być traktowany.

To co mnie osobiście irytuje, to Ci wszyscy „eksperci”, którzy proponują usuwanie cellulitu zabiegami medycyny estetycznej. Oglądałem ostatnio jeden z programów śniadaniowych, gdzie właśnie poruszono temat cellulitu. Przestawiono Pana „eksperta”, który miał powiedzieć, jak pozbyć się cellulitu. Czy wspominał coś o diecie? O treningach? Nie! Mówił jedynie o zabiegach kosmetycznych, oferowanych przez jego klinikę…

Jak się pozbyć cellulitu?

Cellulit to tłuszcz. Tłuszcz określonego rodzaju, bo zamknięty w tkance łącznej. Jak się naprawdę walczy z tłuszczem? Odsysa się go? Traktuje medycyną estetyczną? Smaruje kremem? Czy też dba o odpowiednią dietę i treningi? Przecież znasz prawidłową odpowiedź na to pytanie.

Jeśli chcesz pozbyć się cellulitu musisz zrobić dwie rzeczy: zwiększyć ilość tkanki mięśniowej i zmniejszyć ilość tłuszczu.

Możesz być chuda, ale mieć cellulit. Myślisz sobie: jestem chuda. Dlaczego mam cellulit? Cellulit nie jest zależny od tego ile ważysz, ani jak wyglądasz. Masz cellulit, bo masz nieprawidłowy skład ciała, złe proporcje tkanki mięśniowej do tłuszczowej w ciele.

Jeśli nie masz wystarczającej ilości tkanki mięśniowej, służącej do spalania tłuszczu, będziesz mieć cellulit. Dlatego, jak już pisałem, tak ważne jest dla kobiet, by trenowały siłowo/interwałowo. Cellulit jest w 100% odwracalny, możliwy do wyeliminowania. Nie potrzebujesz do tego żadnych drogich zabiegów kosmetycznych. Musisz tylko ruszyć d… To miejsce gdzie masz cellulit 😉

Cellulit to Twój wybór. Jeśli chcesz się go pozbyć, zrób to.

Chcesz się pozbyć cellulitu i wałków tłuszczu? Spróbuj Tabaty!

Zakończenie

Czy pozbywanie się wałków tłuszczu z brzucha różni się od walki z cellulitem? Czy powinniśmy robić tutaj coś inaczej?

Nie. Wygląda to tak samo. Wiem, że wiele osób ma jeszcze utrwalone przekonanie, że mężczyźni i kobiety powinni trenować inaczej. Nie zgadzam się z tym. Trenuję swoich uczniów i swoje uczennice tak samo. Tylko intensywność dostosowuję do aktualnego poziomu danej osoby. Wszyscy robią te same „męskie” ćwiczenia, jak pompki i te same „kobiece” ćwiczenia kształtujące pośladki.

Wszystkie zasady diety i treningu pozostają te same. I kobiety i mężczyźni powinni uwzględniać w swojej diecie dobre źródła białka, zdrowe tłuszcze i ograniczyć liczbę spożywanych węglowodanów.

Podsumowanie

– tłuszcz spalasz z całego ciała

– na szybkość odchudzania ma wpływ wiele czynników

– nie ma złotego środka

– cellulit to tłuszcz i tak go należy traktować!

– dbaj o intensywność treningów

Podczas pisania tekstu opierałem się na:

Body do Over Love Handles and Cellulite, Be Gone! | Episode 13, Released Apr 25, 2014 by John Shaefer & Matt Theriault

en.wikipedia.org/wiki/Cellulite

Trening Online w Domu


Autorem tekstu jest Arek Rymanowski – z wykształcenia prawnik, z zamiłowania trener personalny, nauczyciel sztuk walki i samoobrony oraz trener biegania. Swoje zajęcia prowadzi w KRAKOWIE, a także online PRZEZ SKYPE w całej Polsce i na świecie. Nie prowadzi tradycyjnych treningów na siłowni, dlatego jego hasłem przewodnim jest Trenuj INACZEJ!


 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł podziel się nim ze swoimi znajomymi na Facebooku

Lajkując lub udostępniając artykuł swoim przyjaciołom, dasz im coś wartościowego i wyrazisz uznanie dla mojej pracy

Może Cię zainteresować:

Spalaj tłuszcz 3 razy szybciej bez treningu!

Kolejne 3 proste sposoby na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej W poprzednim artykule: http://321start.pl/3-sposoby-na-szybsze-spalanie-tkanki-tluszczowej/ przedstawiłem Ci 3 proste zasady, które mogą pomóc Ci w  spalaniu tkanki tłuszczowej. Zapraszam Cię na kolejne 3...

3 sposoby na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej

3 proste sposoby na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej Dieta, ćwiczenia. To podstawy zdrowego odchudzania. Co jeszcze można zrobić, by przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej? Dzisiaj opiszę dla Ciebie 3 wskazówki trenera Johna Schaefera, które mogą okazać się dla...

Ciężary czy kardio? Jak najlepiej wykorzystać czas, by schudnąć?

Jak najlepiej schudnąć? Cieżary czy kardio? Jaki trening na spalanie tkanki tłuszczowej? Masz mało czasu i nie wiesz jak wykorzystać go najefektywniej by schudnąć? Odpowiedź znajdziesz poniżej! Jaki trening na spalanie tkanki tłuszczowej jest najlepszy? Jak najlepiej...

FacebookFacebook